آموزش رفع اخطار Certificate در مرورگرها

استفاده از گواهی نامه SSL در سطوح مختلف امکان پذیر است. در ساده ترین حالت، یک سازمان برای سایت خودش، یک گواهی ( Certificate) ایجاد می‌کند و آنرا در تنظیمات وب سرور خود قرار می‌دهد. در پیشرفته‌ترین حالت، گواهی خودش را به سازمان‌های شناخته شده جهانی ارائه ‌می‌کند و این سازمان‌ها با استفاده از مکانیزم‌هایی، از صحت وجود سازمان درخواست دهنده اطمینان حاصل ‌می‌کنند و سپس نسبت به تایید و امضا کردن گواهی متقاضی با گواهی(Certificate) خودشان اقدام می نمایند.

گواهی سازمان‌های اعتبار دهنده در جهان برای Browser های مختلف از پیش تعریف شده است. لذا هنگامیکه گواهی یک سایت که منتسب به یکی از این اعتباردهنده‌ها می‌باشد به Browser کامپیوتر می‌رسد از طریق زنجیره تعریف شده متصل به اعتبار دهنده گواهی‌، صحت آن تایید می‌شود.

از آنجایی که اغلب شرکت‌های اعتبار دهنده به گواهی‌های SSL ، به دلیل تحریم، درخواست شرکت‌های ایرانی را نمی‌پذیرند، گواهی‌های سایت‌های ایرانی اغلب بدون اینکه توسط اعتباردهنده‌ای ، مجاز شده باشند استفاده می‌شوند یا اعتباردهنده آن­ها هنوز به آن سطح از معروفیت و جامعیت نرسیده است که تمام Browser ها، آنرا بشناسند. لذا در هنگام باز کردن صفحه چنین سایت‌هایی با خطای Certificate مواجه خواهید شد. البته لازم به ذکر است که در زمان حمله‌های اینترنتی، این خطا  می‌تواند به معنی Man in the Middle Attack باشد!

در ادامه این مستند ضمن تاکید بر اینکه گذر کردن از اخطار Browser مبنی بر معتبر نبودن Certificate می‌تواند بسیار خطرناک باشد، راهکار گذر کردن از این اخطار در مرورگر‌های Firefox و Internet Explorer ارایه می‌شود.

معمولا در اینترنت، جهت داشتن ارتباطی امن برای ارسال و دریافت اطلاعات مهم از پروتکل HTTPS به جای HTTP استفاده می‌شود. برای مثال در تمامی مراحل انجام عملیات بانکی از طریق اینترنت از این پروتکل استفاده می‌شود.

برای برقراری ارتباط HTTPS، ضروریست سایتی که قصد استفاده از این پروتکل را دارد گواهینامه SSL(Certificate) تهیه کرده و آن را بر روی سایت خود نصب نماید. شرکت‌های محدودی در جهان، این گواهینامه را ارائه می‌دهند.

برای جلوگیری از صدور و انتشار گواهینامه‌های SSL غیرمعتبر، شناسه شرکت‌های مجاز به صدور گواهینامه در مرورگر‌های اینترنت به ثبت رسیده و بصورت دوره‌ای به روزرسانی ‌می‌شود.

مرورگرها با استفاده از این شناسه‌ها می‌توانند گواهینامه‌های غیرمعتبر را شناسایی نمایند. اگر Certificate استفاده شده در سایتی از شرکت‌های معتبر تهیه نشده باشد و یا شناسه مربوط به شرکت صادرکننده گواهینامه در مرورگر ثبت نشده باشد، در هنگام ورود به سایت با پیغام اخطار مبنی بر عدم شناسایی Certificate توسط مرورگر مواجه می‌شوید. برای رفع این اخطار می‌توان Certificate را تایید نموده و وارد سایت شد.

به این نکته توجه داشته باشید که دریافت Certificate از سایت‌های نامعتبر به هیچ عنوان به شما توصیه نمی‌شود! لذا پیش از قبول دریافت هر Certificate از درستی آدرس سایت و معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

مرورگر Firefox

۱-در صورتی که سایت موردنظر شما نیاز به گواهینامه SSL داشته باشد صفحه‌ای مانند شکل زیر باز می‌شود: (شکل ۱)

شکل ۱ رفع اخطار Certificate
شکل ۱ رفع اخطار Certificate

۲-با انتخاب گزینه I Understand the Risks صفحه‌ای مطابق شکل زیر باز می‌شود: (شکل ۲)

شکل ۲ رفع اخطار Certificate
شکل ۲ رفع اخطار Certificate

۳-پس از انتخاب گزینه Add Exception پنجره زیر باز می‌شود.(شکل ۳)

 

شکل ۳ رفع اخطار Certificate
شکل ۳ رفع اخطار Certificate

۴-در پایان با انتخاب گزینه Confirm Security Exception ، مشکل Certificate برطرف می‌شود و سایت موردنظر باز می‌شود.

مرورگر Internet Explorer

۱-در صورتی که از مرورگر IE استفاده شود. صفحه‌ای مطابق شکل زیر باز می‌شود: (شکل ۴)

شکل ۴ رفع اخطار Certificate
شکل ۴ رفع اخطار Certificate

۲-با انتخاب گزینه Continue to this website صفحه موردنظر باز می‌شود.

مرورگر Opera

۱-در صورتی که سایت موردنظر شما Certificate نیاز داشته باشد، پیغام زیر را مشاهده خواهید کرد: (شکل ۵)

شکل ۵ رفع اخطار Certificate
شکل ۵ رفع اخطار Certificate

۲-برای دریافت آن کافی است روی Approve کلیک نمایید.

مرورگر Google Chrome

۱-درصورتی که سایت موردنظر شما Certificate نیاز داشته باشد پیغامی به شکل زیر دریافت خواهید کرد.

۲-چنانچه از امنیت سایت خود اطمینان دارید گزینه‌ی Proceed Anyway را انتخاب نمایید.(شکل ۶)

شکل ۶ رفع اخطار Certificate
شکل ۶ رفع اخطار Certificate

 

اینترنت وایرلس بی سیم را با خورشیدنت تجربه کنید و همین الان با اینترنت پرسرعت پرواز کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *